Przejdź do treści
Wiosłowanie jesienią i zimą
DESKI SUP LIFESTYLE

Wiosłowanie jesienią i zimą

  • Czas czytania 4 minuty czytania
  • 5. 11. 2024

Jak ubrać się na pływanie przy niższych temperaturach?

Próbowałeś pływać na SUP-ie jesienią lub zimą? W tym artykule dowiesz się, jak ubrać się ciepło, wygodnie i odpowiednio do wiosłowania przy niższych temperaturach.

Czego naprawdę potrzebujesz do pływania, kiedy jest zimniej? Odpowiednich ubrań!

Idealne miesiące na przedłużenie sezonu

Odzież na wodę powinna być dobrana do temperatury

W swojej szafie powinieneś mieć ubrania z lycry i funkcjonalną bieliznę odpowiednią do biegania i innych sportów wymagających ruchu w chłodniejsze dni. Lycra jest lekka i oddychająca, dzięki czemu nie przegrzewa nas podczas wysiłku fizycznego. Jednocześnie chroni ciało przed wiatrem, chłodem, dlatego nie marzniemy. Gdy spada temperatura, wymieniamy lub dodajemy funkcjonalną bieliznę, która utrzymuje ciepło i odprowadza pot.

Ciepła część jesieni – 14-20°C

W pierwszej połowie września nie ma się czym przejmować. Temperatury w ciągu dnia są nieco niższe niż w sierpniu, ale i tak jest przyjemnie. Jednak gdy dni stają się krótsze, nie lekceważ odpowiedniej odzieży do wieczornego pływania. Gdy tylko słońce schowa się za horyzontem, robi się zauważalnie chłodniej. Przygotuj różne warianty i warstwy odzieży.

Lycra i bielizna funkcyjna

Chronimy stopy

Najlepiej pływać boso, ale gdy pierwszy raz poczujesz zimno w stopach, na następny wypad załóż cienkie buty neoprenowe, o grubości 2-3 mm. Nie warto marznąć.

Chłodniejsza jesień i początek zimy – 13-6°C

žena v zimním oblečení na paddleoardu STX foceno z výšky

Temperatury oscylują wokół 10°C a Ty masz nadal ochotę na wiosłowanie. Odzież przeciwdeszczowa to już konieczność, ale wybór innych ubrań zależy od twojej fizjologii — czy nadal jest Ci gorąco, czy zimno. Możesz ubierać się warstwowo, w kombinezon mokry lub suchy.

Oprócz marek paddleboardowych, które oferują odzież na chłodniejsze dni, takich jak ION czy PROLIMIT, możesz poszukać ubrań odpowiednich do do narciarstwa biegowego.

Pianka z neoprenu

W przypadku naprawdę niskich temperatur, cienka odzież neoprenowa o grubości 1-2 mm jest dobrym wyborem. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie spodni neoprenowych – w końcu nogi mają kontakt z wodą częściej niż górna część ciała – oraz funkcjonalnej bielizny z wodoodporną kurtką. Nie obawiaj się noszenia koszulki neoprenowej zimą. Niektórzy mogą się w niej przegrzewać i nieco bardziej pocić, jednak nawet mokry neopren chroni przed wychłodzeniem. Suchy kombinezon też jest opcją, ale wykorzystanie go zależy od tego. czy dobre się w nim czujesz.

  • Wskazówka: Długi neopren John 2 mm nie ogranicza ruchów ramion i nie jest zbyt wytrzymały
  • Wskazówka: Cienkie neoprenowe spodnie do paddleboardu PROLIMIT 1 mm
  • Wskazówka: Półsuchy damski neopren ION 4/3 mm w kolorze niebieskim i różowo-szarym

Rękawice i czapki na SUP-a

Kiedy robi się chłodno, woda przypomina syrop, a wiosło jest zimne, nadchodzi czas na rękawiczki. Ważne, by nie zsuwały się, a jednocześnie zapewniały wyczucie wiosła. Rękawiczki takich marek jak ION lub PROLIMIT spełniają te wymagania. Antypoślizgowe rękawice z otworem na dłoni lub ciepłe rękawice windsurfingowe gwarantują lepsze czucie w rękach.

  • Wskazówka: antypoślizgowe rękawice neoprenowe PRO-LIMIT Curved Finger Utility 3 mm
  • Wskazówka: czapka neoprenowa ION Bommel TUTAJ

Suchy skafander lub suchy kombinezon (drysuit)

Odzież określana jako „suchy skafander” działa jak zaawansowana osłona termiczna i zapewnia nawet 95% suchości. Odzież określana jako „suchy skafander”, działa jak ulepszona osłona termiczna i gwarantuje 95% suchości. Jego główna zaletą i jednocześnie wadą – jest jego nieprzepuszczalność: nie przepuszcza wody ani wody do wnętrza, ani wilgoci na zewnątrz. Minusem może być również wysoka cena. Pod suchy skafander zakładaj bieliznę termiczną i nie zapominaj o odpowiednim obuwiu.

  • Wskazówka: hydrofobowy materiał Fleecetech z polarową podszewką to świetna opcja zapewniająca maksymalną suchość i mobilność podczas wiosłowania. AQUADESIGN trójwarstwowy oddychający top Fleecetech
  • Wskazówka: Wodoodporny suchy skafander od PROLIMIT Nordic Drysuit

Przegląd sposobów ubierania się do pływania na SUP-ie zimą

Orientacyjna tabela zawierająca wskazówki, jak najlepiej ubrać się na pływanie SUP-em w zależności od temperatury na zewnątrz. Dostosuj ją do swoich upodobań i potrzeb.

17-20°Ckoszulka i spodnie z lycry, boso lub w letnich cienkich butach
11-16°Codzież funkcjonalna, kurtka softshell, neoprenowe buty za kostkę
poniżej 10°Cpianka lub suchy kombinezon + bielizna termiczna, grubsze buty neoprenowe
poniżej 5°CWybierz się na narty biegowe, chyba że chcesz zrobić sobie zdjęcie z oszronionymi włosami i brodą na insta. W takich temperaturach deska jest już zagrożona zamarznięciem, ciężko rozgrzać całe ciało i można zepsuć sobie sprzęt.

Gdzie kupić odzież do sportów wodnych?

Wskazówka: Gdzie wybrać się na zimowe wiosłowanie?

Wiosłowanie zimą ma wielu entuzjastów, których często nie powstrzyma nawet lekko zamarznięta woda. Na ich profilach na Facebooku można zobaczyć wiele zdjęć z soplami w brodach i świecących na czerwono od mrozu twarzy nad zaśnieżonym jeziorem.

Zimowe wyścigi na deskach SUP

Ma to swój urok, a dla prawdziwych koneserów organizowane są również popularne zimowe wyścigi SUP-ów:

Popularne marki dmuchanych desek SUP i akcesoriów

Autor artykułu

Lucie

Gdzie kupić deskę SUP?

Przygotowaliśmy dla Was liste sklepów, w których doradzą

SUP NIEPORĘT

Wypożyczalnia – deski SUP – Stand Up Paddle – Nieporęt

BANANA

SUP CENTRUM, tu wypożyczysz, przetestujesz, popłyniesz! Szkolenia, spływy, eventy i energia, która uzależnia! Jezioro Żywieckie / Jezioro Międzybrodzkie!

DISTRICT SPORT

Najlepsza baza z SUPami i kajakami nad Jeziorem Żywieckim! *WYPOŻYCZALNIA *SUP SKLEP *WYDARZENIA*

SUPKULTURA

Naszą pasją są deski SUP, wypożyczamy sprzęt i organizujemy tripy. Wpadnij i popływaj z nami w Krakowie!

Wszystkie sklepy