
Jak się ubrać na łódkę?
Może wydawać się, że ten rozdział jest zbędny, zwłaszcza gdy płyniecie spokojną wodą z przyjaciółmi, opalając się i unikając nieprzewidzianych kąpieli. Strój kąpielowy, t-shirt i kapelusz będą wystarczające, prawda? Ale co, jeśli pogoda się zmieni, ochłodzi się lub zacznie padać? W skrócie, chodzi o ubrania, które sprawią, że wiosłowanie będzie przyjemnym przeżyciem.
Przewodnik po współczesnym ubiorze wodniaka
Odpowiednie elementy garderoby znajdziesz zarówno w wyspecjalizowanych sklepach ze sprzętem do sportów wodnych, jak i w sieciach handlowych. Oprócz pontonów i desek SUP, można u nas kupić również odzież – koszulki, pianki, buty do wody – takich marek jak Aqua Marina, Aquadesign czy STX – ION, Prolimit.

Podstawowa garderoba do kajaka lub dmuchanej kanadyjki
Nakrycie głowy
Na ciepło: Kapelusz (dobrze zawiązany), czapka lub daszek chroniący przed nadmiernym słońcem.
Zima: Czapka lub opaska polarowa.
Koszulka i górne warstwy ciała
Podczas wiosłowania w kajaku woda chlapie. Wodoszczelna kurtka od marki Aquadesign sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych.
Ciepło: Lekka koszulka z krótkim rękawem, wykonana z materiału szybkoschnącego. Jeśli zamierzasz przebywać na słońcu cały dzień, wybierz lekką koszulę z długim rękawem, która zapewni Ci ochronę przed słońcem i promieniowaniem UV. (na przykład Lycra)
Zima: Funkcjonalna (termiczna) koszulka z długim rękawem to podstawowa warstwa spodnia. W zależności od temperatury można założyć cieplejszą funkcjonalną „bluzę”. Jako warstwę wierzchnią wybieramy kurtkę wodoszczelną. Idealna jest kurtka żeglarska zaprojektowana specjalnie do pływania kajakiem, która nie pozwoli wodzie przedostać się do rękawów podczas wiosłowania.
Kamizelka ratunkowa również zapewni ci dodatkowe ciepło.
Szorty, długie spodnie i dolna część ciała
Na ciepło: Szorty – boardshorty. Są wykonane z szybkoschnącego materiału i możesz wybierać spośród niezliczonej liczby wzorów w wersji męskiej, damskiej i dziecięcej. Można także nosić ¾ legginsy – lycrowe lub funkcyjne w cieplejszych warunkach. Na nie można założyć szorty.
Na zimę: Funkcyjne długie legginsy lub termalne legginsy. Na wierzch załóż wodoszczelne spodnie typu „softshell”. Możesz wybierać w dziale wodniackim lub outdoorowym. Pamiętaj, że nogawki powinny być zakładane na buty, aby woda nie dostawała się do wnętrza.
Buty do wody
Ciepło: Lekkie obuwie, które dobrze leży, odprowadza wodę i chroni przed kamieniami oraz urazami palców. Istnieją również niskie buty neoprenowe, ale nie mają one tak wytrzymałej podeszwy.
Zima: Buty do wody z neoprenu – sięgające do kostki (wysokie). Nogawki spodni neoprenowych zakłada się na buty, aby zapobiec przedostawaniu się wody do środka. W naszych warunkach wystarczą buty o grubości 3 mm, ale dla osób mniej odpornych na zimę może to być 5 mm.
- WSKAZÓWKA: W chłodniejsze dni zakładaj do butów sportowe skarpety termiczne lub membranowe. To będzie dodatkowa warstwa izolacyjna i higieniczna.

O czym jeszcze nie należy zapomnieć, zabierając się w podróż łodzią?
Kamizelka ratunkowa, kask i suchy worek lub peleryna
Zawsze miej przy sobie kamizelkę ratunkową lub kapok, a jeśli wybierasz się w trudniejszy teren, nie zapomnij o kasku. Zapakuj kilka dodatkowych ubrań do wodoodpornego worka. Koszulka, legginsy itp. To na wypadek niechcianej kąpieli, ale weź także płaszcz przeciwdeszczowy.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym
Naszą najcenniejszą warstwą jest nasza skóra. Przeprowadzone kilka lat temu badania wykazały, że kremy przeciwsłoneczne z filtrami naturalnymi (mineralnymi) są lepsze dla nas i dla przyrody. Można je stosować w domu, przed wyruszeniem na wodę. Polecamy na przykład krem z filtrem przeciwsłonecznym na bazie cynku (twoja twarz będzie Ci za to wdzięczna).
Ochrona oczu – okulary przeciwsłoneczne
Okulary polaryzacyjne cieszą się dużą popularnością, ponieważ eliminują nieprzyjemne odbicia światła słonecznego od powierzchni wody, a jednocześnie pozwalają dostrzegać rzeczy tuż pod jej powierzchnią. Nie zapomnij o sznurku do okularów, aby ich nie zgubić. Dodatkowo, sznurki neoprenowe utrzymają okulary na powierzchni wody.
Kamizelka ratunkowa dla dorosłych firmy AQUADESIGN.
Lista ubrań i innego sprzętu żeglarskiego na wyprawę dmuchaną łodzią
- warstwy odzieży funkcyjnej (koszulki lycrowe lub termalne, legginsy, szorty)
- nakrycie głowy
- buty do wody – dobrze dopasowane
- kamizelka ratunkowa
- kask
- zapasowa sucha odzież
- wodoszczelna odzież, płaszcz przeciwdeszczowy
- okulary przeciwsłoneczne ze sznurkiem
- krem przeciwsłoneczny
- wodoszczelny worek na łódź
- wodoodporny pokrowiec na telefon