
10 najczęstszych błędów na SUP-ie
-
4 minuty czytania
- 14. 11. 2024
Każdy z nas uprawiając sport robi błędy. To oczywiste. Pływanie na desce SUP to sport, który rozwija się w zawrotnym tempie. Oto przegląd najczęstszych błędów robionych nie tylko przez początkujących. Możesz się ich ustrzec. Aloha!
Najczęstsze błędy początkujących pływaków
Nie ma się co obrażać ani wstydzić. Najważniejsze to mieć świadomość błędów, słuchać raz i pracować nad tym, żeby coraz lepiej pływać.
Źle przygotowany sprzęt:
- niedostatecznie napompowana deska SUP ugina się, sprężynuje i trudniej nią sterować po wodzie,
- niewłaściwa długość wiosła – za długie lub za krótkie – powoduje, że albo wyginasz się zbyt mocno, jakbyś kopał dziurę w wodzie, albo wiosło ślizga się po wodzie, a Twoje wiosłowanie jest męczące i nieefektywne.
Niedoskonałości w stylu:
- pozycja zbyt daleko do przodu lub zbyt daleko do tyłu – SUP nie ślizga się po powierzchni i „wyrzuca wodę”, płynie wolno lub ciągle skręca,
- krzywo ustawione nogi – złączone razem palce, kolana skrzyżowane w „X” lub zbyt szeroka postawa „wieży Eiffel’a” powodują, że dynamika ciała i właściwy skręt nie działają prawidłowo,
- wstawanie na desce gdy nie jest w ruchu – stabilność SUP-a podczas wstawania na nieruchomym pływaku jest mniejsza, podczas wstawania nie opieraj się na wiośle,
- rozciąganie pociągnięcia wiosłem za ciało jak w kajakarstwie – nie ma efektywnego pociągnięcia za ciałem, robiąc tak destabilizujesz prawidłową postawę.
Pracuj przez całe lato, ćwicz i utrwalaj właściwą technikę!
Najgorsze nawyki związane z pływaniem na SUP-ie:
Błąd 1: Odwrócone pióro wiosła
Najczęstszym błędem wśród początkujących, widocznym na pierwszy rzut oka, jest odwrotne trzymanie wiosła. Prawidłowe ustawienie pióra wiosła stroną wiosłującą jest podstawą do wykonania poprawnego ruchu wiosłem. Na początku zawsze staraj się najpierw sprawdzić, jak ustawione jest pióro wiosła. Często pióro obraca się przy zmianie strony wiosłowania podczas przekładania rąk.
Błąd 2: Pływanie bez leasha
Brak leasha podczas pływania na morzu, po dużych zbiornikach wodnych lub łagodnie płynących rzekach może być bardzo niebezpiecznym błędem. W razie wywrócenia możesz odepchnąć od siebie deskę SUP, a wiatr lub prąd zniosą ją daleko od Ciebie.
Błąd 3: Statecznik w złą stronę
Nie widać tego gołym okiem, ale podczas wiosłowania możesz czuć, że coś jest nie tak. Najczęściej zdarza się to na deskach SUP z wymiennymi statecznikami, mocowanymi w systemie US box lub slide-in. „Rekinią” końcówkę płetwy należy skierować do tyłu, czyli w stronę przeciwną do kierunku płynięcia.
Błąd 4: Przecinanie drogi innym pływającym, surferom lub łodziom
Obserwuj co dzieje się wokół Ciebie i zwracaj uwagę, kto, gdzie płynie i z jaką prędkością. Wchodzenie w drogę pływakom i surferom na morzu oraz doświadczonym pływającym na desce SUP jest niebezpieczne i wbrew zasadom zachowania się na wodzie. Jeśli zdecydujesz się na pływanie na falach, trzymaj się z dala od bardziej doświadczonych osób, które mogą łatwo stworzyć niebezpieczne dla Ciebie sytuacje. Lepiej też nie wpływać w pobliże zatłoczonych plaż i obszary zarezerwowane dla pływaków.
Zachowaj również ostrożność podczas poruszania się w przystaniach lub na torach wodnych. Przecinanie toru drogi nadpływającej łodzi z myślą „jeszcze zdążę”. to bardzo zły pomysł. Pamiętaj, mijamy się płynąc prawą stroną toru wodnego. Zawsze.
Błąd 5: Zbyt duże fale
Jako nowicjusz nie zapuszczaj się na zbyt duże fale lub rwące rzeki. Zacznij od mniejszych fal, o maksymalnej wysokości do 1 m. Nawet doświadczeni surferzy bywają zaskoczeni, gdy po raz pierwszy pływają na desce SUP na falach. Pierwsze kroki stawiaj na spokojnej wodzie, a o adrenalinie pomyśl dopiero wtedy, gdy już będziesz w stanie bardzo dobrze kontrolować deskę.
Błąd 6: Nieprawidłowe spadanie z deski SUP
Umiejętność prawidłowego upadku lub zeskoczenia z deski jest bardzo ważną umiejętnością. Wiele osób, tracąc równowagę, ma tendencję do kładzenia się na desce lub skakania przed nią. Najbardziej odczuwalne jest to na falach, gdy fala was owinie lub przewróci. Pamiętajcie, że wtedy deska może was uderzyć.
Skaczcie z deski na boki lub do tyłu. Najlepiej w kontrolowany sposób na plecy lub na nogi, trzymając cały czas wiosło w ręku. Na falach i na rzece nigdy nie skaczcie do przodu przez dziób deski. Chrońcie głowę, na przykład zakrywając ją rękami.
Błąd 7: Patrz przed siebie, nie na stopy i deskę
Większość początkujących koncentruje się tak bardzo na wiosłowaniu i utrzymaniu pozycji, że patrzy niemal prosto pod nogi lub na dziób deski SUP. Wpatrywanie się w deskę powoduje utratę orientacji w otoczeniu, a także zmniejsza stabilność i pogarsza ogólną postawę ciała. Wystarczy wyprostować głowę i patrzeć kilka metrów przed deskę.
Błąd 8: Wiosłowanie wyłącznie rękami
Technika wiosłowania jest kluczowa, niezależnie od tego, czy spokojnie pływasz po powierzchni wody, czy starasz się rozpędzić na fali – zawsze angażuj całe ciało. Nieprawidłowe wiosłowanie, używając tylko rąk podczas pociągnięcia, można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Dolna ręka jest zgięta i próbuje przeciągnąć wiosło. Prawidłowo, ręka powinna być wyprostowana, a wiosłujący powinien przyciągać się do wiosła całym ciałem.
Opanowanie techniki angażującej całe ciało zajmie trochę czasu, ale nie ma sensu utrudniać sobie pływania na desce SUP, używając tylko mięśni rąk. Zaangażuj tułów i nogi. To wygodniejsze i znacznie bardziej efektywne.
Błąd 9: SUP nieprawidłowo przymocowany do bagażnika, na dachu samochodu
To może być koszmar i niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych na drodze. Filmy z wycieczek ze źle zabezpieczonymi deskami na autach krążą po Internecie. Zawsze staraj się jak najdokładniej zabezpieczyć swoją deskę SUP podczas transportu na dachu samochodu. Używaj pasów i unikaj elastycznych taśm.
Błąd 10: Nieostrożne obchodzenie się z deską SUP
Zachowaj ostrożność przy wchodzeniu do wody – teren wokół często bywa kamienisty, śliski i zdradliwy. Najlepiej pływać na rzekach o odpowiedniej głębokości, gdzie ryzyko uderzenia o twarde dno jest mniejsze.
Deski pompowane są bardziej wytrzymałe niż deski laminatowe czy drewniane. Jednak nawet dmuchane deski SUP mają swoje ograniczenia, szczególnie w kontakcie z ostrymi przedmiotami, takimi jak ciernie, odłamki szkła czy kamyki znajdujące się wokół wody. Choć nie dochodzi do natychmiastowego przebicia, długotrwałe niewłaściwe użytkowanie może spowodować przetarcia i inne uszkodzenia.