
Bagaż i torby wodoodporne
Wodoodporne worki
Boat bag, dry bag, hydro bag, to różne nazwy wodoodpornego worka – niezbędnego wyposażenia każdego wioślarza. Istnieje wiele rozmiarów do wyboru w zależności od ilości rzeczy, które musimy zabrać ze sobą na wodę. Najmniejsze suche torby mogą pomieścić tylko telefon, kartę kredytową i klucze. Największe worki na łódkę zmieszczą suche ubrania, a także namiot i zapasy na kilka dni.

Jak wygląda odpowiedni dry bag
Na rynku jest niezliczona ilość wariantów worków wodoszczelnych. Od egzemplarzy retro po eleganckie torby w przyjemnych lub odważnych kolorach, po których na pierwszy rzut oka nie widać, że jesteśmy na wyprawie żeglarskiej. W końcu z takiego wodoodpornego bagażu możemy korzystać nawet podczas wycieczki na desce SUP. Ci, którzy nie lubią „grzebać” w torbie, również mogą wybierać spośród wielu wzorów wodoodpornych toreb bagażowych.

Wodoodporny materiał torby
Torba wykonana jest głównie z mocnego, szczelnego materiału, bardzo wytrzymałego PVC. Jest on trudny do przecięcia i nie ulega degradacji z upływem czasu.
Wodoodporny system zamykania worka
W workach wodoodpornych system jest zazwyczaj wszędzie taki sam – zwijane wejście, zabezpieczone klamrą zatrzaskową. Niektóre modele mają również zapięcie na rzep przy wejściu.
Przenoszenie i mocowanie bagażu na łodzi
Do przymocowania do łodzi możemy wykorzystać system blokowania plastikowych klamer. Możemy również użyć paska do przenoszenia bagażu, który jest przymocowany do torby za pomocą dwóch karabinków. Niektóre mini torby mają tylko jeden większy karabinek. Większe worki są wyposażone w uchwyt do przenoszenia dla lepszej obsługi.
WSKAZÓWKA: Aby szczelnie zapakować torbę, należy zostawić w niej trochę miejsca. Wtedy górne obszycie nie marszczy się podczas zwijania i można je wygodnie zapiąć.
Przegląd rozmiarów bagaży na wodę
Zalecamy wybór wodoodpornych toreb następujących marek
Mamy doświadczenie z wodoodpornym bagażem od firm, które produkują również nadmuchiwane łodzie i akcesoria żeglarskie: AQUA MARINA, AQUADESIGN, F2, COASTO, WATTSUP.

Jak zapakować elektronikę na wodę?
Rozumiemy, że po prostu nie można obejść się bez elektroniki. Te absolutnie niezbędne urządzenia, których potrzebujemy do naszych wypraw, są zazwyczaj wodoodporne. Nie przeszkadza im więc okazjonalne zamoczenie. Są to głównie kamery w wodoodpornych futerałach, sonary, zegarki, czołówki. Na to, co nie jest wodoodporne włóżmy do etui. Nasze urządzenia pakujemy i rozpakowujemy suchymi rękami. Jeśli koniecznie musimy mieć przy sobie tablet lub laptop, ładowarki i power banki lub inne urządzenia, umieszczamy je w innym mniejszym wodoodpornym etui dla bezpieczeństwa, a wszystko to w większym wodoodpornej torbie.
Delikatną elektronikę należy przykryć czymś miękkim, np. ubraniem. I umieść ją w bagażu prawidłowo, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych naciskiem lub uderzeniem. Możesz kupić różne pokrowce na komputery, np. wodoodporne i twarde etui chroniące przed wgnieceniami.

Gdzie na łodzi czy desce SUP umieścić telefon komórkowy?
Jeśli chcesz, aby Twój telefon był suchy, ale zawsze w zasięgu wzroku, kup wodoodporne etui na smartfona. Dzięki niemu można używać telefonu i normalnie robić zdjęcia. Wodoodporne etui na telefon można kupić praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem sportowym. Należy zwrócić uwagę na wymiary pokrowca i telefonu. Niektóre woreczki mogą być również zadrukowane i zmniejszać dostępność wyświetlacza, czy zakrywać obiektyw aparatu.

Wodoodporność a wodoszczelność
Różnica między terminami na etykietach „wodoodporny/wodoszczelny” i „wodoszczelny” rodzi często dylemat.
- Wodoodporny oznacza, że może wytrzymać niewielką ilość wody tylko przez krótki czas, a następnie zamoknie. Na przykład wodoodporny zegarek lub telefon komórkowy. Kilka kropel i nie zamokną. Chyba że mają już jakieś mechaniczne uszkodzenia powierzchni – zazwyczaj pęknięty ekran telefonu. Nie próbowalibyśmy tego ponownie.
- Wodoszczelny produkt powinien zapobiegać przedostawaniu się cieczy do środka
Interesuje Cię więcej akcesoriów i sprzętu wodnego?
W przewodniku po SUP-ach znajdziesz również artykuły o kamizelkach ratunkowych, smyczach, pompkach ręcznych i elektrycznych lub silnikach elektrycznych do desek lub nadmuchiwanych kajaków