
Wiosło do kajaka lub kanu
Po co jest wiosło?
Tak to zabawne pytanie, na które wszyscy znamy odpowiedź! Wiosło jest podstawą dla każdego wioślarza na wodzie, a czasem także na suchym lądzie. Bez niego łódź stałaby w miejscu albo dryfowała swobodnie z prądem lub wiatrem. UWAGA! Nie należy mylić wiosła z pagajem. Wiosło bywa na stałe przymocowane do łodzi.
Mamy różne rodzaje wioseł
Istnieją różne rodzaje wioseł w zależności od ich zastosowania: touring, slalom, rodeo, dragon, combo. Są wiosła jednoczęściowe lub składane – dwuczęściowe, trzyczęściowe i czteroczęściowe. Jakie są idealne wiosła do nadmuchiwanych kajaków i kanu? Przeczytaj poniżej.
Rodzaje wioseł łodziowych
Wiosła dzielą się m.in. na przeznaczone do kajaków i wiosła do kanu. Często są one dostarczane w zestawie, ale można też poradzić się sprzedawcy i wybrać inne, niestandardowe wiosło. Oba rodzaje umożliwiają pływanie dzikimi rzekami i na jeziorach.
Wiosło do kajaka
Wiosło kajakowe składa się z dwóch mniejszych piór połączonych długim trzonem. Wiosła kajakowe mogą być jednoczęściowe, ale w tym wariancie są bardzo długie i nieporęczne.
Nadmuchiwane kajaki najczęściej wyposażone są w składane, wieloczęściowe wiosła. Składają się one z 3-4 części, czyli np. dwóch piór i jednego lub podzielonego na dwie części trzonu (drążka).
Regulacja i składanie wiosła odbywa się za pomocą systemu zaczepów. Niewielkie fartuchy nad piórem mają na celu ochronę płynącego przed wodą rozpryskującą się podczas wiosłowania. Mimo to, zalecamy, by na wyprawy wodne ubierać klasyczne wodoodporne koszulki.
- długość jednoczęściowego wiosła: 236 cm
- Długość składanego 4-częściowego wiosła: 60 cm
Wiosło do kanu
Wiosło do kanu składa się z jednego dużego pióra, drążka i główki, czyli uchwytu wiosła. Wiosłujesz nim trzymając jedną rękę na główce, a drugą trzon.
Wiosła do nadmuchiwanych kajaków/kanu są regulowane. Wystarczy otworzyć klamrę, podnieść lub skrócić wiosło i ponownie zapiąć klamrę.
Wiosłem do kanu zazwyczaj wiosłujemy siedząc lub klęcząc tylko po jednej stronie łodzi. W przeciwieństwie do wiosłowania przy użyciu wiosła kajakowego, wiosło w kanadyjce nie jest wyciągane wysoko nad głowę, dzięki czemu płynący nie jest tak bardzo ochlapywany.
Opis wioseł do kajaków

Wiosło kajakowe AQUA MARINA.
Kombinacja wioseł

Regulowane aluminiowe wiosło AQUA MARINA DUAL TECH do kajaków i SUP-ów:
- Rdzeń: 1,2 mm (aluminium)
- Pióra: Wzmocniony polipropylen (długość 40 x szerokość 20 cm)
- Długość:
- 3-częściowe wiosło do SUP-a: 175-220cm
- 4-częściowe wiosło kajakowe: 236cm
- Waga: 1600g
Materiał na wiosła do kajaków i kanu
Możesz wybierać spośród klasycznych wioseł aluminiowych. W tej kategorii znajdziesz typowe, niezniszczalne i ciężkie wiosła do tratw używane podczas spływu rzeką Wełtawą. Producenci nadmuchiwanych łodzi również oferują wiosła aluminiowe, ale o bardziej subtelnej i eleganckiej konstrukcji.
Niektóre marki, takie jak Aqua Marina, specjalizują się także w wiosłach kompozytowych. Są one wykonane z włókna szklanego, a czasami z włókna szklanego z dodatkiem lekkiego włókna węglowego. Wybierając wiosło warto sprawdź takie parametry jak jego waga.
Wiosło aluminiowe
Najbardziej powszechna i najtańsza opcja. Tego typu wiosła można często znaleźć w wypożyczalniach lub jako podstawowe wiosło w zestawie do łodzi. Aluminiowe wiosło jest niezwykle wytrzymałe i będzie Twoim niezawodnym towarzyszem podczas każdej przygody na wodzie. W porównaniu do innych materiałów, jego niewielką wadą jest większa waga.

Podstawowe aluminiowe wiosło kajakowe AQUA MARINA KP 1
- Rdzeń: średnica 1,2 mm (100% aluminium)
- Pióra: 85% polipropylen + 15% włókno szklane
- Długość: 230cm
- Waga: 1100g
Wiosło z włókna szklanego
To dobry kompromis między wiosłem aluminiowym a karbonowym, zarówno pod względem wagi, jak i ceny. Materiały te są często łączone. Ten typ bywa określany jako wiosła kompozytowe.

Wiosło z włókna szklanego AQUA MARINA KP 2
- Rdzeń: średnica 1,25 mm (100% włókna szklanego)
- Pióra: 85% polipropylen + 15% włókno szklane
- Długość: 230 cm
- Waga: 1100g
Wiosło z włókna węglowego
Najlepszy materiał dla koneserów i bardziej doświadczonych pływaków. Dzięki temu, że włókno węglowe to lekki materiał, możesz wiosłować dłużej, a ramiona nie zmęczą się tak szybko. Musisz uważać, by nie złamać wiosła karbonowego. Zdecydowanie nie należy uderzać nimi o skały. Chroń karbonowe części transportując je w etui. Podsumowując – najlepsze wiosło, ale i wyższa cena.

Karbonowe wiosło kajakowe AQUA MARINA KP 3 z regulowanym kątem pióra
- Rdzeń: średnica 1,25 mm (30% węgla + 70% włókna szklanego).
- Pióra: 100% włókna węglowego
- Długość: 230 cm
- Waga: 1100g
WSKAZÓWKA: jeśli chcesz by podczas wiosłowania pióra były ustawione pod różnymi kątami, możesz przymocować do wiosła tzw. „uchwyt”, który ułatwi Ci ustawienie dłoni. To mały owal, który po ustawieniu pióra i wiosła przykleja się do drążka pod dłonią; nie obraca i mocno trzyma wiosła.
Jak ustawić prawidłową długość wiosła
Prawidłowa długość wiosła kajakowego
Prawdopodobnie najdokładniejszy sposób na określenie pożądanej długości wiosła kajakowego jest następujący:
- Chwyć wiosło za trzon obiema rękami nad głową, tak aby kąt zgięcia w łokciach wynosił 90°.
- Następnie wybierz długość wiosła zgodnie z zalecaną odległością pióra od dłoni „L” (patrz rysunek).

Konfiguracja wiosła kajakowego do użytku turystycznego
- W przypadku rekreacyjnej turystyki należy dobrać długość wiosła tak, aby odległość pióra od dłoni „L” wynosiła 15-20 cm.
- Specjalną grupę stanowią nadmuchiwane kajaki, które są bardzo szerokie, co zapewnia im stabilność. W tym przypadku odległość pióra od dłoni powinna wynosić 20 cm lub więcej.
- Najlepiej usiąść w kajaku i bezpośrednio sprawdzić długość wiosła.
- Podczas wiosłowania nie należy pochylać się na boki za wiosłem i ocierać dłońmi (przedramionami i palcami) o burty łodzi.
Im szerszy kajak, tym dłuższe wiosło.
Prawidłowa długość wiosła do kanu
Aby szybko określić prawidłową długość, umieść wiosło przed sobą. W przypadku kajaków turystycznych powinno ono sięgać podbródka, a w przypadku kanu nadmuchiwanych – poniżej nosa.
