
Dekalog wodniaka
-
3 minuty czytania
- 5. 7. 2024
Wielu początkujących osób pływa na SUP-ie najwyżej raz w roku. Oto dziesięć wskazówek, które dodadzą Ci pewności siebie podczas planowania wycieczki. Oczywiście na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo. Poniżej znajduje się podsumowanie dziesięciu najważniejszych porad dla początkujących. Przeczytajcie!
Materiały do tego artykułu uzyskaliśmy od Stowarzyszenia Turystyki i Sportów Wodnych. Dziękujemy!

Dziesięć zasad bezpiecznego spływu rzeką
1) Przed wypłynięciem warto sprawdzić mapę terenu i sprawdzić czy informacje na niej są aktualne.
- Przed wyruszeniem na spływ dowiedz się jak najwięcej o rzece, zwłaszcza o miejscach niebezpiecznych i aktualnym stanie wody.
- Nie bój się zadawać pytań bardziej doświadczonym pływakom.
- Nie wybieraj się na spływ, gdy rzeka ma wysoki poziom, bo wtedy stopień trudności może być nawet dwa razy wyższy niż normalnie. Zwracaj też uwagę na poziom wody podczas spływu – może się on nagle zmienić z powodu manipulacji na tamie lub po obfitych opadach deszczu.
- Kieruj się przebiegiem rzek.
2) Zapakuj cały niezbędny sprzęt
- Powinieneś mieć ze sobą odpowiednie do pływania wyposażenie osobiste – nieprzemakalną odzież (szorty, funkcjonalną bieliznę), dobre i solidne buty, kamizelkę asekuracyjną. Nie używaj wełnianych swetrów czy płaszczy przeciwdeszczowych.
- Załóż kask wszędzie, gdzie istnieje ryzyko uderzenia w głowę – podczas pływania SUP-em lub na jazach – oraz na rzekach o poziomie trudności WW II i wyższym.
- Odpowiednim grupowym sprzętem ratunkowym są też telefony komórkowe, karabinki i rzutki ratownicze, ich użycie wymaga jednak umiejetności, warto się tego nauczyć.
- Nie zapomnij o wodzie do picia, kremie przeciwsłonecznym i nakryciu głowy.

3) Jeśli rozpoczynasz pływanie, umów się z bardziej doświadczoną osobą.
Jeśli nie wiesz, jak obchodzić się z SUP-em, wybierz się z kimś doświadczonym, kto da ci odpowiednie wskazówki. Pływanie na rzece wymaga specyficznych umiejętności, których sam nie zdobędziesz.
4) Jeśli możesz, nie płyń sam, bądź w grupie
- Nigdy nie pływaj samotnie, zwłaszcza na trudnych rzekach.
- Płynąc w grupie, na pierwszej i ostatniej desce powinny być najbardziej doświadczone załogi. Nikt nie może wyprzedzać pierwszego SUP-a i nikt nie może pozostawać za ostatnim. Jeśli nie widzisz nikogo za sobą, zatrzymaj się i dowiedz się, co się stało. Jeśli nie widzisz nikogo przed sobą – przyspiesz.
5) Na wodzie bez alkoholu i narkotyków
Pływanie łodzią czy SUP-em pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających jest prawnie zabronione i co tu dużo mówić, po prostu głupie. Pływając po pijanemu zagrażasz sobie i innym. Z przyjaciółmi poświętuj wieczorem, po udanym zakończeniu podróży.

6) Sprawdzaj jazy i trudne miejsca
Przed przekroczeniem tam, śluz lub trudnych miejsc zatrzymaj się w bezpiecznej odległości i sprawdź je, nawet jeśli znasz je doskonale. Pamiętaj, że na dnie może być kłoda lub inny niebezpieczny przedmiot, który może zablokować SUP-a. W przypadku zwiększonego przepływu wody, nawet na co dzień bezpieczne jazy mogą stanowić zagrożenie.
7) Boisz się? Nie ryzykuj.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do przeprawy przez jaz – NIE PŁYŃ, zamiast tego przenieś sprzęt na drugą stronę. Pamiętaj, że większość wypadków zdarza się właśnie na jazach.
8) Zabierz ze sobą buty do wody.
Nie pływaj boso. Powinieneś mieć odpowiednie buty do wody. Zwykłe buty, klapki lub crocs-y nie są dobre, bo przy wpadnięciu do wody mogą się zsunąć ze stopy i odpłynąć. Pamiętaj też o szklanych i metalowych przedmiotach, które mogą być na dnie.
9)Jak (nie) ratować tonących?
- W przypadku sytuacji kryzysowej, z którą nie jesteś w stanie samodzielnie sobie poradzić (utonięcie pod jazem itp.), nie czekaj i natychmiast wezwij ratowników. Lepiej, żeby przyjechali niepotrzebnie, niż za późno. 112 to alarmowy numer telefonu.
- Decydując się na akcję ratunkową, zastanów się najpierw i oceń swoje umiejętności oraz możliwości. Ratuj z chłodną głową! Nigdy nie skacz do rzeki, bo ryzykujesz tak swoim życiem! Pamiętaj, zawsze bezpieczniej jest ratować z brzegu używając rzutki, koła lub podkowy ratowniczej, albo wykorzystać improwizowane środki – kamizelkę asekuracyjną przywiązaną do liny, kanister czy długą gałąź.
10) Na wodzie nigdy nie jesteś sam. Szanuj swoje otoczenie
Nie bądź tyranem i brutalem. Na wodzie nie jesteś sam. Uważaj na innych pływających rzece czy jeziorze i ich okolicach. Wędkarz i każda inna osoba, która korzysta z wody inaczej niż ty, też ma prawo odpocząć nad wodą według własnego pomysłu. Po prostu: szanujmy się!
