Przejdź do treści
Co robić zimą ?
DESKI SUP

Co robić zimą ?

  • Czas czytania 4 minuty czytania
  • 11. 2. 2025

Zamiast przejmować się tym, że zimą częściej chorujemy lepiej zadbać o formę. Jakie są najlepsze ćwiczenia i aktywności, kiedy nie możesz pływać na SUP-ie? Idealnym rozwiązaniem są treningi w pomieszczeniu, treningi siłowe z wykorzystaniem własnej masy ciała oraz sporty zimowe, które pomogą utrzymać lub poprawić kondycję. Na pewno przydadzą się przed powrotem do wiosłowania w promieniach wiosennego słońca. Oto kilka wskazówek, jak nie stracić zimą formy. Chyba, że nie boisz się zimna i niezależnie od temperatury, wolisz pływać na SUP-ie?

Narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe to idealna aktywność sportowa zimą na świeżym powietrzu oraz doskonały pomysł na ćwiczenia kardio. Jeśli chodzi o zaangażowanie mięśni ciała, jazda techniką łyżwową, przypomina wiosłowanie na desce SUP. W ten sposób wzmocnimy nie tylko uda i pośladki, ale także ręce. Jazda na nartach biegowych poprawa równowagę i wytrzymałość oraz świetnie wpływa na mięśnie tułowia. Mięśniom skośnym brzucha taki wysiłek również dobrze zrobi. Chyba, że znasz lepszy sposób?

Porównaj technikę łyżwową na nartach biegowych i ruch podczas wiosłowania na desce SUP. Widzisz podobieństwo?

Zdjęcie: @pierrelesueur.com dla @Total SUP. Zawodnicy od prawej: Marcus Hansen, Claudio Nika

Szwedzki złoty medalista olimpijski w biegach narciarskich Gunde Svan, przez pewien czas biegał tylko z jednym kijem. Co Ci to przypomina?

Jak wybrać odpowiedni trening siłowy?

Każdy z nas jest wyjątkowy, dlatego warto wybrać trening siłowy, który odpowiada naszym potrzebom i możliwościom. Dla niektórych dobry będzie intensywny wysiłek i podnoszenie ciężarów, dla innych pożyteczne będą praca nad zakresem ruchów czy masą.

Sprawdź czego potrzebujesz?

Jeśli chcesz na poważnie rozpocząć trening siłowy, dobrze jest na początku skonsultować to z fizjoterapeutą lub doświadczonym trenerem. Dzięki temu dowiesz się, w jakiej kondycji są twoje mięśnie i jakie masz nawyki ruchowe. Odkryjesz, których mięśni nie wykorzystujesz prawidłowo, a które nadmiernie przeciążasz. U każdego z nas, niezależnie od tego jak i gdzie pracujemy można coś poprawić. W każdym zawodzie istnieją pewne stereotypy ruchowe, które warto sprawdzić, a może nawet zmienić.

Kiedy skorzystać ze wsparcia fizjoterapeuty?

Czujesz ból w czasie wiosłowania lub/i przy wykonywaniu codziennych czynności? A może masz wrażenie, że coś jest nie tak? Czas odwiedzić fizjoterapeutę. Już kilka konsultacji i systematyczne ćwiczenia pozwolą Ci pozbyć się złych nawyków, poprawić błędy i cieszyć się ruchem na wodzie od wiosny do jesieni.

Zdjęcie: Ćwiczenia z fizjoterapeutką Annie Spratt na Unsplash, Ćwiczenia na piłce balansowej mr lee na Unsplash

Elastyczność, równowaga i kalistenika

Dla wielu kobiet siłownie i treningi siłowe mogą wydawać się nieatrakcyjne lub trudne. Nie wszyscy przecież muszą lubić podnoszenie ciężarów. Przygotowanie do sezonu pływania na SUP-ie można rozpocząć w studio tańca, na zajęciach flexi workout lub jogi. Stretching, równoważenie i wzmacnianie – to działania, które aktywują centralne mięśnie, czyli te, które otaczają i stabilizują ośrodkową część tułowia i miednicę.

Równowaga na piłce. Dla pływania na desce SUP kluczowe jest wzmacnianie mięśni głębokich oraz ćwiczenia pomagające we wzmocnieniu mięśni centralnych i poprawiające koordynację ruchów. Często do ćwiczeń równoważnych potrzebne są piłka gimnastyczna lub tzw. bosu czyli półkolista platforma do balansowania.

Elastyczność więzadeł i mięśni jest ważna, zarówno przy prawidłowym wykonywaniu ruchów na desce SUP jak i przy podnoszeniu zakupów. Dlatego skoncentruj się na rozciąganiu kostek i stóp, zwiększaniu elastyczności kręgosłupa oraz rozciąganiu mięśni ud. Pracuj też nad centrowaniem łopatek i stawów ramiennych.

Kalistenika to trening siłowy z wykorzystaniem własnej masy ciała. Możesz ćwiczyć w domu lub w grupie na zajęciach. Wydaje ci się to zbyt łatwe? Spróbuj wykonywać ćwiczenia wolniej lub wybierz bardziej zaawansowany poziom.

Pływanie czy nurkowanie ?

Pływanie, nurkowanie i pływanie na desce SUP to nie tylko doskonały wypoczynek i kontakt z wodą, ale także sporty, w czasie uprawiania których nie obciążamy stawów, a nasze mięśnie pracują równomiernie.

Oddychanie jest ważne

Poprawne oddychanie w wodzie i wstrzymywanie oddechu zwiększa pojemność płuc, co jest przydatne również podczas wysiłku fizycznego na SUP-ie. Umiejętność długiego przebywania pod wodą na jednym wdechu jest przygdatna w każdym sporcie wodnym.

WSKAZÓWKA: Spróbuj treningu apnoe. Na czym polega? Polega na wykonywaniu dowolnej aktywności fizycznej przy wstrzymanym oddechu. Oprócz surferów i freediverów jest on również wykorzystywany do poprawy kondycji fizycznej i wytrzymałości, wzmocnienia układu sercowo-naczyniowego oraz zwiększenia odporności na stres. Wszyscy tego potrzebujemy.

Laird Hamilton, legendarny wodniak, ojciec surfingu i SUP surfingu, trenuje pod wodą. Ma cały program treningowy i szkołę zwiększania wytrzymałości. Zdjęcie dzięki uprzejmości @lairdhamilton

Jaką markę deski SUP wybrać?

Autor artykułu

Lucie

Gdzie kupić deskę SUP?

Przygotowaliśmy dla Was liste sklepów, w których doradzą

SUP NIEPORĘT

Wypożyczalnia – deski SUP – Stand Up Paddle – Nieporęt

BANANA

SUP CENTRUM, tu wypożyczysz, przetestujesz, popłyniesz! Szkolenia, spływy, eventy i energia, która uzależnia! Jezioro Żywieckie / Jezioro Międzybrodzkie!

DISTRICT SPORT

Najlepsza baza z SUPami i kajakami nad Jeziorem Żywieckim! *WYPOŻYCZALNIA *SUP SKLEP *WYDARZENIA*

SUPKULTURA

Naszą pasją są deski SUP, wypożyczamy sprzęt i organizujemy tripy. Wpadnij i popływaj z nami w Krakowie!

Wszystkie sklepy