Nafukovací paddleboardy: technologie výroby
-
4 minuty czytania
Boisz się, że zepsujesz swojego SUP-a? Jak łatwo jest zrobić dziurę w nadmuchiwanej desce? Ile wytrzyma Twój SUP ? Tu dowiesz się, ile wytrzyma nadmuchiwany SUP i czego nie należy z nim robić, aby go nie uszkodzić. A jeśli nie chcesz czytać, rzucić okiem na edukacyjną i zabawną kompilację z Paddle.cz.
Obie wersje mają włókna, dzięki którym napompowane pływaki utrzymują wysokie ciśnienie (12-25 PSI). Różnica między deskami polega zatem na liczbie warstw o grubości 0,4 mm. Deski SUP dwuwarstwowe są prasowane na gorąco (technologia MSL). W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie z pracy z SUP-ami nie możemy powiedzieć jednoznacznie, czy łatwiej uszkodzić jedno- czy dwuwarstwową deskę SUP.
W poniższym filmie zobaczysz czego doświadczy deska, jeśli SUP dostanie się w ręce kogoś, kto o nią nie dba. I wiesz co? Deska dobrze zniosła nawet dziecięcą kąpiel na skałach.
W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia z SUP-ami i zajmowanie się reklamacjami nie możemy powiedzieć jednoznacznie, które deski częściej się psują.
Na SUP-ach istnieją jednak pewne delikatne miejsca, co wynika z technologii produkcji. Są to krawędzie i obszar wokół zaworu do pompowania oraz płetwy. W tych miejscach deski są sklejane, co naraża je na szybsze zużywanie materiału i pogorszenie funkcjonalności kleju, gdy deski przez długi czas są wystawione na działanie promieni słonecznych.
Dlatego ważne jest, by nie narażać napompowanego SUP-a na działanie promieni słonecznych przez długi czas, także z powodu przegrzania i wzrostu ciśnienia wewnątrz deski. Latem deskę lepiej przechowywać w cieniu lub czasem ochłodzić ją wodą. Po zejściu na ląd możesz też – za pomocą zaworu – zmniejszyć ciśnienie w desce. Nad morzem nie zapomnij też spłukać deski słodką wodą, by sól nie przyczyniała się do zniszczenia materiału i płowienia printów na desce.
Autor artykułu: Ondra z Pádlujte.cz