
Technika wiosłowania w kajaku
W kajaku poradzi sobie dosłownie każdy. Podstawowa technika wiosłowania nie jest niczym trudnym. Jeśli będziesz przestrzegać kilku poniższych wskazówek, możesz umilić sobie pływanie.
Jak wiosłować w kajaku?
Pozycja i postawa podczas kajakowania
Podstawą jest prawidłowa postawa. Siedzimy prosto, z prostym kręgosłupem. Jeśli kajak ma podpórki oprzyjmy na nich nasze stopy. Pamiętaj, by wyregulować oparcia przed spływem, tak, by było Ci wygodnie.
Jak ustawić prawidłową długość wiosła kajakowego?
Trzymamy wiosło obiema rękami nad głową, tak aby kąt zgięcia ramion w łokciach wynosił 90°. To jest mniej więcej optymalna szerokość uchwytu. Pióra wiosła powinny znajdować się w odległości co najmniej 15 cm od naszych rąk (patrz rysunek).
Trzymanie wiosła kajakowego
Drugim krokiem jest prawidłowe chwycenie wiosła. Trzymamy je nachwytem, starając się mieć odpowiednią szerokość chwytu – łokcie powinny tworzyć kąt prosty z drążkiem. Pióra wiosła powinny być wygięte do przodu, co ułatwia nabieranie wody. Jeżeli pióra wiosła są ścięte, skośne, węższa strona powinna być u dołu.
Wiosłowanie
Pływamy w lekkim pochyleniu do przodu, starając się zanurzyć pióro wiosła do wody jak najbliżej ciała. Przy rozpoczęciu uderzenia dolna ręka jest wyciągnięta, a tułów obracamy w kierunku uderzenia. Pióro ciągniemy w stronę ciała wzdłuż łodzi, jednocześnie naciskając do przodu wiosło górną ręką, na wysokości oczu. Kończymy w momencie, gdy pióro znajduje się na wysokości naszego ciała. Warto pamiętać, że nie ciągniemy wiosła do tyłu wzdłuż łodzi, lecz przyciągamy siebie i łódź w stronę wiosła.
WSKAZÓWKA na nadmierne chlapanie wody podczas wiosłowania
Niskie wiosłowanie i próba utrzymania drążka niżej nad łodzią sprawią, że większa ilość wody nie będzie spływać z pióra do kajaka lub bezpośrednio na nas. W takim przypadku pióro trzymaj całkowicie zanurzone, aby nie zmniejszać efektywności wiosłowania. W walce z niechcianym spływaniem wody pomagają też ochronne płytki umieszczone na drążku jak najbliżej piór wiosła.

Typowe błędy podczas wiosłowania
Uważaj, aby nie wiosłować w zgiętej pozycji i nie zginać nadmiernie obu ramion. W takim przypadku bardziej się zmęczysz i nie wykorzystasz skutecznie siły, którą wkładasz w wiosłowanie.
Długość wiosła
- Czy przechylasz ciało na bok, kiedy wiosłujesz? „Czy huśtasz się”? Prawdopodobnie masz za krótkie wiosło.
- Czy czujesz się niezręcznie wiosłując lub zbyt często stykasz się z wiosłem swojej załogi? Sprawdź, czy wiosło nie jest za długie.
Odwrócone wiosło
Chcesz wiosłować i gdy patrzysz na pióra wiosła, coś wydaje się nie tak. Nawet uczucie podczas wiosłowania jest wyjątkowe. Sprawdź, czy masz wiosło lub jego pióra do góry nogami. W przypadku piór wioseł kajakowych w kształcie skrzydła, górna strona wiosła jest dłuższą stroną. Staraj się zawsze sprawdzić to przed wejściem do kajaka.
Wiosłowanie we dwoje
Podczas wiosłowania w kajaku w parze trzeba synchronizować wiosłowanie w zależności od „haczyka”, czyli osoby siedzącej z przodu. Gdy zaczynacie o siebie uderzać piórami wioseł, należy się umówić i dostosować ponownie. Szczególnie w przypadku par małżeńskich.