
Pielęgnacja i konserwacja dmuchanych łodzi
Właściwa konserwacja pneumatycznego kajaka lub kanadyjki może znacząco wpłynąć na żywotność łodzi. Dzięki temu przepłyniemy na niej więcej kilometrów. Spokojnie, nie jest to skomplikowany podręcznik pełen procedur technicznych. Oto kilka prostych wskazówek do rutynowych działań przy kajaku.
Więcej dbałości to mniej zmartwień, a Twój kajak odwdzięczy Ci się długą żywotnością i bezproblemową funkcjonalnością. Dzięki temu będziesz mógł częściej podróżować do pięknych miejsc.

Podręcznik użytkownika łodzi pneumatycznej
Stosujemy się do ciśnienia podanego przez producenta.
Postępujemy zgodnie z instrukcją dotyczącą ciśnienia powietrza dołączoną do kajaka. Nadmierne napompowanie spowoduje uszkodzenie szwów. Wartości mogą zaczynać się od 1 PSI, a kończyć na kajakach wysokociśnieniowych, których wartości przekraczają 10 PSI. Zalecane przez producenta ciśnienie można sprawdzić na zaworze do pompowania.
Uważaj na rozszerzalność powietrza
Jeśli słońce mocno świeci i jest gorąco, powietrze wewnątrz łodzi nagrzewa się i rozszerza, co zwiększa ciśnienie. To ma niekorzystny wpływ na konstrukcję łodzi. Jeśli kajak jest na wodzie, ryzyko przegrzania jest niewielkie. Nie pozostawiamy go jednak zakotwiczonego lub odłożonego na brzegu w bezpośrednim świetle słonecznym. Powinniśmy go schować w cieniu i nieco spuścić powietrze.
Czystość i pielęgnacja łodzi
Suszymy, suszymy, suszymy
Prawidłowe suszenie kajaka nie tylko zapobiega powstawaniu pleśni i gniciu, ale przede wszystkim pozwala zachować właściwości i trwałość materiału, z którego jest wykonany. Im dłużej będziemy go przechowywać, tym bardziej odpowiedzialnie powinniśmy go suszyć. Jeżeli porządnie wysuszymy kajak, to nic nieprzyjemnego nas nie zaskoczy, nawet podczas pierwszej wyprawy po zimowym przechowywaniu.
WSKAZÓWKA: Wystarczy zabrać ze sobą stary ręcznik, aby wytrzeć kajak po użyciu. Następnie pozostawimy go nadmuchanego, aby dobrze wyschnął. Jeśli ma wyjmowaną podłogę, to zdejmujemy ją i suszymy osobno. Nie wystawiajmy jednak łodzi na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż nadmierne ciepło w połączeniu z promieniami słonecznymi może spowodować poważne uszkodzenia materiału.
Czyścimy łódź
Szczególną uwagę zwracamy na piasek i inne zanieczyszczenia w okolicy zaworu. Pozostałe części kajaka również wymagają czyszczenia, zwłaszcza jeśli są mocno zabrudzone piaskiem, kremem przeciwsłonecznym lub inną substancją. Do mycia łodzi używamy ciepłej wody i delikatnego, naturalnego mydła.
Spłukujemy brud
Każdy liść, brud i piana z mętnej wody lub glina z brzegu, z czasem pozostawi swój ślad na łodzi. Plamy nie wpływają bezpośrednio na funkcjonalność kajaka, ale z pewnością stanowią wadę kosmetyczną. Płuczemy łodzie i deski SUP po pływaniu po morzu. Po każdym użyciu lub po wakacjach kajak należy opłukać słodką wodą. Słona woda powoduje korozję materiałów i z czasem może spowodować poważne szkody.
Przechowywanie łodzi
Jak spakować kajak
Składając i zwijając kajak do przechowywania, pamiętaj, że jeśli za każdym razem będziesz składać go w ten sam sposób, możesz wywrzeć większy nacisk na te same miejsca, co może prowadzić do większego zużycia. Dlatego składamy łódkę luźno i za każdym razem trochę inaczej. Sposób składania nie musi jednak koniecznie zmieniać się przy każdym pakowaniu.
Przechowywać w suchym miejscu.
Jak przechowywać nadmuchiwaną łódź zimą? Jeżeli jest to możliwe, wypakowujemy kajak z torby transportowej i rozkładamy go swobodnie i tak pozostawiamy na zimę. Korzystne jest również przechowywanie łodzi częściowo napompowanej.