Češi na Baltu v Kolobřehu
-
7 minut czytania
- 8. 8. 2023
Kołobrzeg to wspaniałe miejsce na wakacyjny relaks, z piękną plażą i mnóstwem atrakcji. Zatem przygotujcie się na niezapomnianą podróż i spędźcie wspaniałe chwile nad polskim morzem! To miasto zmienia się z roku na rok i coraz bardziej zasługuje na nazywanie kurortem! Kołobrzeg to jedno z najstarszych nadmorskich uzdrowisk w Polsce, znane ze zdrowotnych właściwości wód mineralnych oraz borowin, które przyciągają kuracjuszy z całego kraju. Miejscowość słynie z zabytkowej latarni morskiej, która była pierwszą w Polsce, a jej historia sięga XIX wieku – stąd rozpościera się wspaniały widok na Morze Bałtyckie.
Foto: Robert Hajduk, Planet Baltic SUP Race
Temperatura. Na początku sierpnia wynosi około 18°C. W wodzie można komfortowo przebywać bez neoprenowych butów. Na krótkie kąpiele wystarczą kąpielówki – temperatura wahała się między 17 a 21°C. Po upałach to był przyjemny zastrzyk świeżości. Jeśli planujesz dłuższe pływanie i chcesz czuć się komfortowo termicznie, polecam cienkie neoprenowe spodnie oraz długą koszulkę lyocelową, które chronią przed wiatrem. Długie ubrania ochronią cię także przed otarciami od deski SUP, gdy ciągle będziesz wchodzić z wody na deskę SUP.
Te temperatury od kilku lat nie zmieniają się. Ocieplenie wód morskich wpłynęło na rozwój turystyki w Polsce. Kołobrzeg ma także dobrą bazę noclegową i restauracje, w których coś dla siebie znajda nawet najbardziej wymagające osoby.
Sól – ciekawostka. Morze w Kołobrzegu jest praktycznie niesolone. Moje trzyletnie dziecko ciągle próbowało tej wody i nie mogło się nadziwić. Soli w Kołobrzegu jednak nie brakuje. W okolicy starej mariny „Marina Solna” wypływają bardzo słone źródła, które przyciągają osoby z problemami narządów ruchu. Poza nimi, do tych źródeł przyjeżdżają także producenci konserw i kiszonek. ta woda ponoć ma magiczne właściwości.
Kolonada w Kołobrzegu to coś, gdzie można wiele zobaczyć, zjeść i spędzić czas w gwarze nadmorskiego kurortu. Oczywiście jeśli tylko lubicie! Całe miasto tętni życiem, a turyści spacerują tutaj przez cały dzień. Słychać rozmowy po polsku, niemiecku, czesku i ukraińsku. Wszyscy kupują gofry z owocami i lodami, kawę lub relaksują się przy pizzy w jednej z lokalnych rybnych restauracji. Jak to nad morzem.
Lokalna rozrywka to mieszanka jarmarków rzemieślniczych, wietnamskich bazarów oraz klimatu świetnej zabawy z lat 90. Chcecie zrobić zdjęcie z ogromnym wężem? Wszystko to czeka na Was!
Z lokalnych smakołyków koniecznie spróbujcie klasycznej zapiekanki – dużej zapiekanej połówki bułki. Warto również spróbować lokalnych smażonych pączków za kilka złotych. No i likier „Kolobrzeg” połączenie mięty i śliwek. Warto go spróbować, chyba, że za chwilę wchodzicie do wody.
Jeśli szukacie dalszych atrakcji, możecie wybrać się na historyczną żaglówkę – od statku wojennego, przez piracki, aż po wikingów. Warto również wspiąć się na latarnię, przespacerować się po jednym z dwóch pomostów (wieczorem za darmo) lub zwiedzić lokalną katedrę oraz kilka domów, które przetrwały II wojnę światową. Ten wyjazd można także zrealizować w mniej konsumpcyjny sposób, ponieważ okolica obfituje w naturalne atrakcje oraz lokalny folklor.
Fale, wiatr i trudności morskie. „Zatoka” kołobrzeska (czy może laguna?) dzięki 300-metrowemu falochronowi ma plażę osłonięta przed falami z otwartego morza. Nieskończenie długa piaszczysta plaża jest dodatkowo podzielona przez inne falochrony w postaci drewnianych pali w wodzie i pod wodą. 100% bezpiecznym miejscem do wejścia do wody z deska SUP jest okolica latarni morskiej, wszędzie indziej ciągnie się podwodna zapora palowa, która czasami znajduje się 80 cm pod powierzchnią, a innym razem mniej, więc uważajcie na swoje stateczniki. Poznasz to po małych żółtych bojach – one sygnalizują, że trzeba uważać.
Zanim wyruszysz na wodę, sprawdź, w jakim kierunku przeważa wiatr oraz jaka jest jego siła. A także, jakiej wielkości są fale (to możesz sprawdzić także w jakiejś online kameře) Do bezpiecznego pływania na desce SUP idealny jest wiatr z południowego zachodu/zachodu, gdy fale pięknie rozbijają się i płyną wzdłuż wybrzeża. Wiatr północny jest bardziej bezlitosny. Kiedy morskie fale uderzają w plażę Kołobrzeg staje się atrakcyjny dla surferów. Jeśli zdarzy się, że wiatr będzie wiał z lądu w stronę morza, bądź ostrożny, aby nie skończyć w Szwecji.
W Kołobrzegu woda i fale potrafią być zaskakujące – czasami występują fale o wysokości 30 cm. Nie daj się zwieść temu, że z brzegu lub na zdjęciach morze wygląda gładko. Nie zapomnij zabrać ze sobą leasha.
My w Kołobrzegu cieszyliśmy się ślizganiem po falach, ale ci, którzy byli tam tydzień przed nami, mieli z kolei palące niebo i całkowitą płaską wodę. To w skrócie, czego możesz się spodziewać po tamtejszym morzu. Czyli może być spokojnie a może być szalenie. Ciekawie, prawda?
Gdzie w Kołobrzegu można pływać na desce SUP?
Uwaga!
Parking. Możesz spróbować zaparkować w Marinie Solnej lub na strzeżonym parkingu (około 30 zł za cały dzień), albo poszukać darmowej przestrzeni na ulicy. Zwracaj uwagę na zakazy parkowania.
Bałtyckie lato
Polska nie jest powszechnie uznawana za kraj bałtycki, choć lezy nad Bałtykiem. Ciekawe, prawda? Natomiast na pewno pogoda na polskim wybrzeżu jest charakterystyczna dla krajów bałtyckich. Może padać. Dlatego zabierzcie ze sobą peleryny, parasole i wodoodporne torby. Jeśli będzie padało, może to trwać 10-20 minut. Niczego to nie zmienia – ludzie po prostu wyciągają peleryny, chowają się pod arkadami i spokojnie się bawią. Nawet w dni, kiedy słońce nie świeci, można po prostu siedzieć na krześle, na plaży. A jeśli zacznie padać, to co? Zaraz może przestać. Dlatego warto zabrać ze sobą kalosze i klapki. Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie. Przydatne są również materiałowe płotki, które zapewnią Wam oazę spokoju na plaży – to parawany. Kiedy wiatr wzmocni się do 45-65 km/h, możecie iść na kawę, lody, albo chociaż zrobić zdjęcie i pokazać jak fale rozbijają się o kawiarnię na końcu mola. Mają czasem nawet 20 metrów wysokości. #balticsummer
CopyRegenerate
O wyprawie naszych przyjaciół z Czech, na coroczny polski wyścig Planet Baltic SUP Race, który odbył się na początku sierpnia, dowiesz się z poniższego reportażu, w którym znajduje się również galeria zdjęć.