Bagaż i torby wodoodporne
-
3 minuty czytania
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynacie przygodę z deską SUP, czy pływacie od dawna, wszyscy musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj też, że bardziej doświadczony użytkownik jest w stanie rozpoznać więcej niebezpiecznych sytuacji. Nie chcemy Cię przestraszyć tym artykułem, chcemy podsumować najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
Planując krótką wycieczkę na desce SUP oraz na dłuższej wyprawie warto najpierw sprawdzić trasę w Google Maps.
Zdecydowanie zalecamy miejsca bez kamieni i z dala od ruchliwych lokalizacji.
Najważniejsze pytanie to: skąd i dokąd będziecie płynąć?
Czy najsłabszy członek waszej załogi poradzi sobie z pokonaniem tej odległości?
Ile czasu Wam to zajmie?
Średnia prędkość podczas rekreacyjnego spływu wynosi 4-6 km na godzinę.
Jaka będzie pogoda? Zdecydowanie nie zaleca się pływania na desce SUP w czasie burzy. Wiosło jest zbyt kuszącym celem dla zbłąkanego pioruna. Równie niebezpieczny jest wiatr. Przy wyprawach na otwarte wody jezior, dużych zbiorników i mórz lepiej wyruszać pod wiatr, aby móc wrócić w to samo miejsce. Ewentualnie należy uwzględnić kierunek wiatru, który będzie na Was wiał z przodu, z boku lub z tyłu.
Przy prędkości wiatru 5 m/s osoby początkujące nie powinny rozpoczynać wypraw.
Nie lekceważcie także słońca. Przy pięknej pogodzie będziecie narażeni na intensywne promieniowanie słoneczne, które odbijane od powierzchni wody będzie jeszcze mocniejsze. Dlatego użyjcie odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego, szczególnie na głowę, tył szyi, ramiona, nad kolanami, na łydkach i na grzbietach stóp. Krótko mówiąc – wszędzie. Nie zapomnijcie też kapelusza czy czapki i okularów polaryzacyjnych.
Kto nie lubi stosować kremu przeciwsłonecznego, lepiej niech weźmie lekką odzież, która ochroni go zarówno przed słońcem, jak i przed wychłodzeniem przez wiatr. Przy niższych temperaturach oczywiście warto sięgnąć również po piankę neoprenową i neoprenowe buty do wody.
Na bezpieczeństwo na desce SUP mają wpływ akcesoria, które będą przydatne w przypadku jakichś problemów
W niektórych przypadkach system ratunkowy Restube może zastąpić kamizelkę. Trzeba go założyć w pasie, ale nie ogranicza on twoich ruchów. Po pociągnięciu za spust żółta boja napompowuje się w ciągu kilku sekund. Następnie wystarczy położyć się na niej w wodzie. Dzięki temu łatwiej trzymać głowę nad wodą.
Restube ma w zestawie nabój z gazem, który w sytuacji kryzysowej pompuje bojkę. Urządzenie można przewozić samolotem, dobrze jednak zgłosić to przy nadawaniu bagażu i pokazać certyfikat, który jest dołączony do opakowania.
Autor – Ondra z Wioslujcie.pl